Konserwacja systemu hydraulicznego w domu

Prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego C.O w Twoim domu jest uzależnione szczególnie od poprawnego działania kotła. Aby dowiedzieć się czy kocioł pracuje z optymalną dla niego wydajnością powinien on być sprawdzany przez serwisanta przynajmniej raz na dwa lata.

Serwisowanie kotła C.O przez hydraulika


Dzięki odpowiedniej regeneracji kocioł grzewczy będzie mógł bez żadnych zakłóceń służyć nam przez wiele lat.

Ochrona systemu w okresie grzewczym obejmuje:

  • okresowe odpowietrzanie grzejników

zapowietrzony kaloryfer


Zdarza się, że pomimo wyższej temperatury wskazywanej przez kocioł w naszym domu wciąż odczuwamy dyskomfort spowodowany chłodem. Często taką sytuację mogą powodować zapowietrzone kaloryfery. Jeśli grzejnik jest cieplejszy na dole niż u góry, prawdopodobnie w środku zgromadziło się powietrze uniemożliwiając płynny obieg ciepłej wody. Dopiero kiedy uwolnimy nadmiar powietrza grzejnik po krótkiej chwili znów będzie oddawał ciepło całą swoją powierzchnią.

Cały grzejnik jest zimny

Podczas gdy cały grzejnik jest zimny sytuacja wymaga szczególnej uwagi, może to oznaczać uwięzione powietrze w rurach i tym samym uniemożliwiać obieg ciepłej wody. Niestety, jeśli taka sytuacja nie zostanie szybko rozwiązana, może być przyczyną wielu problemów, a w konsekwencji strat finansowych, dlatego najlepiej wezwać hydraulika od systemów C.O i wyeliminować usterkę.

Naprawa systemu grzewczego przez firmę hydrauliczną


Grzejnik wydaje dziwne dźwięki

Uwięzione wewnątrz kaloryfera powietrze może powodować powstawanie dziwnych dźwięków, jak bulgotanie czy grzechotanie. Często w takiej sytuacji wystarczy poprawnie odpowietrzyć grzejnik. Jednak jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że wszystko jest w porządku możesz poprosić hydraulika o dokładne sprawdzenie.

Kompleksową kontrolę kaloryferów powinno się przeprowadzać co kilka miesięcy, a szczególnie przed sezonem grzewczym.

Jak powinno się odpowietrzać grzejniki

W pierwszej kolejności powinno się odpowietrzać grzejniki w poziomie najniższym i stopniowo przechodzić do poziomu najwyższego w systemie. Proces odpowietrzania należy przeprowadzać gdy ogrzewanie jest wyłączone, inaczej praca pompy spowoduje tylko wciągnięcie większej ilości powietrza. Większość grzejników odpowietrza się podobnie, jednak warto zapoznać się z zasadami, które dotyczą danego typu kaloryfera.


Skąd mam wiedzieć, że proces odpowietrzenia przebiegł poprawnie?

Po zamknięciu zaworów kaloryferów i włączeniu C.O grzejniki powinny zacząć się nagrzewać do kilku minut.

Podczas odpowietrzania kaloryferów, może dojść do zmniejszenia ciśnienia w obwodzie. Powinno się wtedy uzupełnić system wodą przez zawór napełniający, który zwykle znajduję się bardzo blisko kotła.


Automatyczne odpowietrzanie grzejników

W zależności od rodzaju kaloryferów, możliwe jest automatyczne odpowietrzenie przy pomocy odpowietrznika. To praktyczne urządzenie jest przymocowane do zaworu grzejnika i stopniowo uwalnia nadmiar powietrza na zewnątrz. Automatyczne odpowietrzanie pomaga kontrolować ilość powietrza bez ręcznego odpowietrzania.


Najlepszym sposobem konserwacji systemu hydraulicznego, jest organizowanie corocznego przeglądu, podczas którego instalator sprawdzi, czy nie występują usterki i zapewni utrzymanie systemu w doskonałym stanie. Jeśli napotkamy na usterkę, której nie można naprawić za pomocą powyższych kroków, czas wezwać licencjonowanego specjalistę w zakresie ogrzewania i chłodzenia wodnego.

Aby znaleźć lokalnego akredytowanego specjalistę lub umówić się na usługę dla swojego systemu,

skontaktuj się z nami już dziś - Hydraulik Tarnów Jarosław Wiśniowski tel. 796 013 876